Ondřej Synek

Źádné blízké závody v dohledu

Začíná příprava na vodě. Vzhůru do Itálie

Začíná příprava na vodě. Vzhůru do Itálie
19. 3. 2017

Měsíce tréninku na suchu jsou u konce, Ondra už začíná trénovat i na vodě. V pondělí odjíždí do italského Gavirate, kde se bude s dalšími českými veslaři chystat v australském olympijském centru.

„Vloni jsem tam byl poprvé a měli jsme skvělé podmínky k přípravě. Australané tam mají evropskou základnu pro všechny sporty a my to od nich máme pronajaté. Je tam špičkové zázemí se vším, co člověk potřebuje. Včetně lékařského personálu a kvalitní stravy,“ prozradil Ondra.

Do Itálie vyráží se svou tréninkovou skupinou, dvojkou bez kormidelníka Helešic, Podrazil. „Budou tam i další čeští veslaři s novým reprezentačním trenérem Simonem Coxem. Docela se na to těším, určitě budou i společné tréninky,“ řekl Ondra před cestou do Itálie.

Těší se i na trénink na vodě. „V lodi jsem neseděl od olympiády, což je poměrně dlouhá doba. Doufám, že všechno proběhne bez problémů. Záda se mi dala docela do pořádku, dvakrát týdně chodím na speciální cvičení. Na trenažeru je všechno v pohodě a uvidím, co to bude dělat na vodě.“

Ondra si v přípravě dává pořádně do těla, většinou trénuje třífázově. „Ráno první fáze na trenažeru, pak kolo nebo běhání a odpoledne znovu trenažer třeba v kombinaci s posilovnou. Člověk toho pak má plný brejle. Za den na trenažeru navesluju i 35 kilometrů, záleží podle tréninku,“ prozradil. „Je to základ, z kterého pak těžím celý rok. Trénovat se musí a člověk nemůže moc polevit.“

Kromě zmíněné přípravy Ondra tradičně trénoval i na běžkách, dokonce absolvoval tři závody. „Na běžkách jezdím hodně, je to pevná součást mojí přípravy. A docela mi to jde. Nejsem nějaký extra rychlík, ale baví mě to. Letos jsem poprvé zkusil i závody, na Krkonošské 70 jsem byl osmý, ale jel jsem jen padesátikilometrovou trasu. I tak to na mě bylo hodně dobré,“ řekl Ondra.

Potěšilo ho i to, že celou zimu zvládl bez nuceného výpadku v podobě nemoci či nachlazení. „Hodně mi pomáhá česneková tinktura Allivictus. Fakt to skvěle výborně a dá se říci, že jsem díky ní přečkal zimu bez úhony.“

Závodní premiérou v roce 2017 bude pro Ondru hned po návratu z Itálie mistrovství republiky na dlouhých tratách v Hoříně, pak ho čekají kontrolní závody. Ostrá premiéra pak přijde koncem května při mistrovství Evropy v Račicích.

„Doma jsem nikdy na takhle velké akci nezávodil, vždyť poslední bylo mistrovství světa 1993 a to jsem ještě ani pomalu nevěděl, co je veslování,“ řekl s úsměvem Ondra. „Strašně moc se na to těším, protože co víc si člověk může přát, než závodit před českými fanoušky. I kvůli tomu jsem si po olympiádě nechtěl naordinovat žádnou odpočinkovou sezónu. Tohle je pro mě první a poslední šance, jak na takhle velké akci doma závodit.“

Ondra kromě tréninku řešil i příjemné sponzorské aktivity, jako například přebrání nového vozu od společnosti Škoda Auto. „Spolu s kluky ze čtyřkajaku a tenistkou Luckou Hradeckou jsme jako první v České republice dostali auto Škoda Kodiaq, které máme zapůjčené do další olympiády. Dojmy jsou zatím jen skvělé,“ přiznal Ondra.