Ondřej Synek

Źádné blízké závody v dohledu

Domácí titul, SP v Lucernu a obdiv pro Wigginse

Domácí titul, SP v Lucernu a obdiv pro Wigginse
4. 7. 2017

Ondru čeká od pátku do neděle Světový pohár na oblíbeném místě v Lucernu. Bude to jeho první účast na SP v letošním roce. Do Švýcarska odjíždí jako mistr Evropy, teď ho čeká souboj s absolutní světovou špičkou.

V rámci přípravy absolvoval o víkendu v Račicích mistrovství republiky, kde získal další titul do bohaté sbírky. „Ale ani přesně nevím, kolikátý byl. Některé roky jsem mistrák nejel, jindy jsem získal dva tituly. Je jich už asi dost, ale přesnou evidenci si nevedu,“ přiznal Ondra.

„Rozjížďku i semifinále jsem jel hodně vlažně, abych postoupil. Ve finále jsem zvolil takové tempo, abych vyhrál, ale ušetřil co nejvíc energie. Jel jsem to hlavně kvůli dobré reprezentaci Dukly a jsem rád, že jsem pro klub získal titul,“ přiznal.

Do Švýcarska odjíždí ve středu. „Doufám, že forma je dobrá a prodám to tam. Minulý víkend jsem jel na regatě v Amsterdamu pocitově dobře i docela rychle a snad mi to vydrží. Zdravotně jsem v pořádku, záda nebolí, tak snad to bude dobré. Lucern je nejznámější a nejprestižnější regata, závodím tam moc rád, ale přece jen bude důležitější až mistrovství světa,“ řekl Ondra.

V Lucernu by se měla sejít kompletní světová špička. „Včetně toho druhého Novozélanďana Roberta Mansona, který vypadá hodně rychlý. Budě tam i Kubánec Fournier, na kterého jsem letos taky nejel. Těším se, že si zazávodíme, pro všechny to bude poslední test před mistrovstvím světa, které se letos jede o měsíc později, až na konci září,“ prohlásil Ondra.

Jeho tradiční novozélandský rival Mahé Drysdale si letos dává po olympiádě pauzu. „Ale psali jsme si spolu a už začal pozvolna s tréninkem na příští sezónu. Měl poměrně dlouhou pauzu, ale říkal, že by chtěl jet ještě na olympiádu do Tokia,“ prozradil Ondra.

Jak vnímá souboj novozélandských rivalů? Nastane střídání generací? „Myslím, že Drysdale tam toho druhého Novozélanďana nebude chtít jen tak pustit. Uvidíme, jak moc mu ten mladý bude komplikovat život. Za zemi může jet jen jedna loď, tak není ani vyloučeno, že by Drysdale skočil do jiné disciplíny. Uvidíme.“

Ondru v posledním dnech potěšila informace, že se do veslování chce s výhledem na OH v Tokiu vrhnout i bývalý vynikající cyklista Bradley Wiggins, majitel pěti zlatých olympijských medailí z dráhy a vítěz Tour de France.

„Jsem na něj zvědavý. Každopádně je to borec, že do toho vůbec jde. Asi už párkrát na lodi seděl a usoudil, že by to mohl zkusit. Je smůla, že pojede za lehké váhy. Lehkou čtyřku z olympiády vyškrtli, zůstal jen dvojskif a z celé Británie, která je Mekkou veslování, pojedou na olympiádu na dvojskifu jen dva lidi. Otázkou je, jestli se naučí tak dobře veslovat, aby byl u nich první nebo druhý. Ale i tak má můj velký obdiv,“ dodal Ondra.